Nyulaim Élete

Szabadtartású nyulaim bemutatása

 Tavasszal vettem hét ún. "kitojt" tyúkot, hogy legalább őszig ne kelljen a tojásért fizetni. Nálunk heti tíz-tizenkét tojás fogyott, amit itt helyben vettem meg nyegyven forintos darabáron.

 Jó házi tojás volt, de heti négy-ötszáz forint,  kb. havi kétezer, gondoltam nem sokat kockáztatok azzal a hét tyúkkal.

 

 Hatszáz forintért vettem őket, tehát a hét tyúk 4200 Ft volt, ez kicsit több, mint két havi tojás ára, elkezdtem így számolni. A "kaja" amit esznek, vegyesen vettem egy kicsit mindenből, kevés táp, sok búza, kis kukoricadara, kevés napraforgó, kb 4000 Ft, amibe került, újabb két havi tojás ára.

 Az udvarból leválasztottam egy 2,5 m X 7,5 m -es területet, ehhez szerencsére volt itthon anyagom, valamint a "tyúkólat" egy fa almás ládából készítettem, ami szintén csupa itthoni anyag volt.dsc01979.jpg

 A teteje OSB-lap, kátránypapírral leszigetelve, az oldalára kis faláda van felcsavarozva mint "tojóláda", a teteje ennek is OSB lap, valamint kátránypapír.dsc01980.jpg

 Mindkét tető felnyitható, a takarítás miatt, valamint a tojások kivétele miatt is. Egyébként mindíg a tojóládába tojnak.

dsc01981.jpg

 

 A tojóládába az ólból tudnak bejutni a tyúkok, így ez egy nyugodt hely ahol tojhatnak.

 Alattuk szalma van, ezen alszanak, és ez védi meg a tojásokat is, nehogy összetörjenek a fapadlón.dsc01982.jpg

 Egész nap kint vannak, kedvükre jönnek-mennek, keresik fel a tojóládát, vagy kapirgálnak az udvaron.

 Az elhozott hét tyúkból egy elpusztult, miután elhoztam, rá két napra. Ekkor még éjszakára sem zártam őket, gondoltam akkor fekszenek és kelnek mikor nekik jól esik.

 Akkor jött a csapás! Egyik reggel egy tyúkkal kevesebb, egy kis toll, semmi más. Ettől kezdve esti tyúkólzárás lett a menetrend, de az ember feledékeny, így pár nap múlva elmaradt a "zárás" egyik este.

 Reggel az "áldozat" az ól előtt feküdt, nyakán két apró szúrás, mint egy jó vámpíros filmben, más károsodás nem érte, mint a vére "lecsapolása".

 Ezek szerint minden este eljött az én kis "vendégem", hátha jut neki valami, és a számítása bevált.

 Estére a szomszédtól kapott csapda már állt a tyúkól előtt, benne utolsó szolgálatát téve az áldozat feje, a túlélők persze bezárva.

 Hajnal háromkor kutyaugatás, gyorsan öltözök, kifelé, hát a kis vendég ismét jött, de most én jártam túl az eszén, túl csábító volt neki a tyúk feje.

 Egy görény volt, megjegyzem gyönyörű állat, és az én tyúkjaimra fájt a foga ( vagy a vérükre).

 Így mostantól a biztonság kedvéért már a tanulópénzt megfizetve minden este zárva vannak, és reggel kiengedve a tyúkok.

 Érdekes, hogy a nyulakat a görény nem bántotta, őket nem is szoktam bezárni, teljesen a maguk urai.

 Tehát négy tyúkom maradt, de így is meg van a heti átlag húsz tojás, ami teljesen jó, a ráfordított költségeket rég behozta, jut néha a családban másnak is tojás, és ott lesz persze a húsuk is , ha oda kerül a sor.

 Tavasztól őszig terveztem őket tartani, hisz ebben az időszakban, a fele élelmüket kell pénzért beszereznem, a másik felét az udvar és a konyha adja. Főzés során keletkező hulladékok, száraz kenyér, tészta rizs, lekaszált fű, giliszták, csigák, mind ingyen van és tökéletes a számukra.

 Lehet, hogy megkergülök, aztán téliesítem valahogy az almás ládát, mert biztos hiányoznának a télen, de erre még van idő, most még itt a nyár.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 9
Heti: 23
Havi: 22
Össz.: 62 402

Látogatottság növelés
Oldal: Tyúkok
Nyulaim Élete - © 2008 - 2025 - nyulaimelete.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »